SIKET JELNYELV NEM CSAK SIKETEKNEK

manótanoda.hu

Kissé meglepődve nézel a címre.

Halló emberként nem érzed magad érintve a témában, hiszen nem vagy sem siket, sem nagyothalló, de még tágabb környezetedben sem ismersz senkit, aki ilyen sérüléssel élne.

MIÉRT VAGY MÉGIS ÉRINTVE?

Mindannyiunkban nagyon fontos szerepet játszik a kommunikáció, hiszen ez az az eszköz, amivel elérjük céljainkat. Gondolataidat, érzéseidet minden pillanatban kifejezed környezeted felé szavakkal, öltözködéseddel, megjelenéseddel, viselkedéseddel, mozdulataiddal, mimikáddal, alkotásaiddal, emberi kapcsolataid minőségével, hangot adsz értékrendednek, választásaiddal vagy éppen elutasításaiddal. „Az ember önmaga térképe.” írta Szepes Mária.
Tehát kapcsolódsz a világhoz, amelyben élsz. Az ivás, evés, alvás, menedék után a kapcsolódás az egyik legfontosabb alapszükségletünk. Az ember társaslény.

NEM AZ A KÉRDÉS, HOGY MINDEN ÖNREFLEXIÓ-E KÖRÜLÖTTED, HANEM AZ, HOGY MELYIKNEK ÉS MILYEN ENERGIÁT ADSZ. Mélyen egyetértek Kereszty Andrással …

„Minden kommunikáció annyit ér, amennyit elér.”

MEGÉRI JELNYELVET TANULNI?

EGYRE TÖBB CÉG FOGLALKOZTAT MEGVÁLTOZOTT MUNKAKÉPESSÉGŰ EMBERT, EMIATT JELTOLMÁCSOKAT KERESNEK. EGY LEHETŐSÉG JÖVEDELEMFORRÁSRA.

2021. JÚLIUS 1. UTÁN MAGYAR JELNYELVBŐL ÁLLAMILAG ELISMERT NYELVVIZSGÁT LEHET TENNI.

manótanoda.hu
manótanoda.hu

MINDENKINEK SEGÍT

  • a szocializációban
  • szemléletformálásban
  • egymás elfogadásában
  • a kommunikációs képességek fejlesztésében
  • fejleszti az önbizalmat, az önismeretet, a testtudatosságot, a szerialitást, érzelmi intelligenciát
  • segíti a fogalmi gondolkodást, a lényeglátást
  • kreatívabbá válik a kifejezésmód
MI A SIKET JELNYELV?

A jelnyelv a vizuális kódrendszerek egyik legfejlettebb formája, amelyet főként, de nem kizárólag a siketek használnak. Az 1960-as évek óta önálló nyelvként használják. (Wikipédia)

MI OKOZHATJA A HALLÁSKÁROSODÁST?

Okozhatják betegségek, pl. kanyaró, agyhártyagyulladás, mumpsz. Gyógyszerek túladagolása. Az anya terhesség alatti alkoholfogyasztásának is következménye lehet. Lehetnek genetikai okai, de lehet zajártalom vagy fizikai sérülés következménye vagy járhat az öregedéssel is.

MILYEN NEHÉZSÉGEKKEL, PROBLÉMÁKKAL KELL SZEMBENÉZNIÜK MINDENNAPJAIKBAN SIKET ÉS NAGYOTHALLÓ EMBERTÁRSAINKNAK?

Az információhoz való hozzáférés nehéz számukra. Hangalapú csatornákat nem tudják igénybe venni. Segítség számukra intézményekben elhelyezett hívószám kijelző készülék, információs táblák.
A közintézményekben dolgozó ügyintézők általában nem ismerik a jelnyelvet. A hallókkal való kommunikáció sikeressége több tényezőtől is függ, például, hogy a halló mennyire ismeri a siket közösséget a siket kultúrát vagy mennyire jártas a jelnyelvben.


Országos szinten a magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló törvénynek köszönhetően mindenképpen érzékelhető a pozitív változás. (forrás: kaposvarmost.hu)

A Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) jelnyelvi tolmácsszolgálatot működtet és tart fenn 11 megyében. A hallássérült embereknek lehetőségük van ügyeik intézésekor jelnyelvi tolmácsszolgáltatást rendelni.


Egyre több tévéműsor akadálymentesítése megoldott feliratozással vagy jeltolmács közreműködésével. Weisz Fanni modell, szépségkirálynő, aki maga is érintett, esélyegyenlőségi aktivista szerepkörben sokat tesz a jelnyelv népszerűsítéséért. És még nagyon sokan dolgoznak azon, hogy minden év szeptemberének utolsó hete, a SIKETEK NEMZETKÖZI HETE minél több ember számára betekintést nyújtson a siketkultúrába.

A MANÓTANODA is szeretne ebben részt venni játszóházi keretek között. Jelnyelvi játszóteret és Babajelbeszéd tanfolyamot kínálunk az érdeklődőknek.

 

A siketeknek, nagyothallóknak nincs könnyű dolga.

Emberi kapcsolataid minősége meghatározza életed minőségét. Egymás iránti tisztelet megnyilvánulása, ha mindenkivel empátiával, képességeinek megfelelően kommunikálunk. Egy sérült, fogyatékkal élő ember létezési módja nem csupán az egészséges ember létezési módjának hibás változata. Az emberi élet értékes, még akkor is, ha fogyatékkal él.

ELGONDOLKODTÁL MÁR AZON, VAJON HÁNY GYERMEK, SZÜLŐ, FIATAL ÉS IDŐS ÉLHET HAZÁNKBAN, AKIK JELNYELV HIÁNYA MIATT NEM TUDNAK KIBONTAKOZNI, TOVÁBBTANULNI, BARÁTOKAT SZEREZNI, PÁRKAPCSOLATOT KIALAKÍTANI?

Ehhez mindenkinek köze van.

Boldogság és béke akkor van, ha megértjük egymást. Halló emberek társaságában siketként egyedül lenni, pontosan olyan érzés, mint siketek társaságában, jelnyelv ismerete nélkül, hallóként egyedül lenni.

A kirekesztettség, a meg nem értettség, elszigeteltség érzését hallóként is megéljük nagyon sokszor. Az ok a rossz kommunikáció.

EGY SIKET MEGTANULHAT VALAHA IS  HALLANI?

NEM

EGY HALLÓ EMBER MEGTANULHATJA A JELNYELVET BÁRMIKOR?

IGEN

TE IS ADJ ESÉLYT MINDENKINEK!

A hallássérülés hétköznapi megközelítése gyakran a félreértésen alapuló vicces helyzeteket helyezi előtérbe. Mindannyian ismerünk olyan vicceket, amelyben a siket ember beszélgetőpartnere kérdéseit rendre félrehallja, és a társaság ezen jól szórakozik.

Azonban bármilyen típusú fogyatékosságról is legyen szó, az azzal való viccelődés átélése az érintett személynek sok szenvedést okozhat. Fájdalmát fokozza a csúfolódás.

A sérült gyermekek gyakran válnak egészséges társaik gúnyolódásának célpontjává. Annak érdekében, hogy ne maradjon ki társai beszélgetéséből beszélgetésből, a meghallott beszédfoszlányokat értelmes szöveggé fűzzi. Ennek következtében gyakran félreértelmezi a hallottakat.

Személyes tapasztalatom, hogy egy alkalommal, amikor kezdő jelelő voltam, egy siketek által rendezett klubdélutánon megtapasztalhattam, milyen érzés siketként hallók társaságában lenni. Pontosan olyan érzés, mint jelnyelv ismerete nélkül, hallóként siketek között lenni.

Nagyon fontos a hallássérülés bekövetkeztének időpontja.

Ha a beszéd kialakulása előtt következik be, akkor beszédfejlődése lelassul. Mivel a hallássérültek a beszédhangokat nem hallják tisztán, a hangképzés is nehezített. Kiejtésük nem tökéletes, hangsúlyuk, beszédtempójuk is eltér a megszokottól. Ennek következtében beszédük érthetőség nehézkes. Szókincse csekély, beszédét grammatikai hibák jellemezhetik.

A hallássérült gyerekek beszéd- és szövegértési képességük nehezen fejleszthető, mivel kommunikációjukat egyrészt az akadályozza, hogy a gyenge hallási képességük miatt nem hallják vagy félrehallják a beszédet vegy annak részleteit. Másrészt, ha jól is hallják a szavakat, vagy mondatokat, de szegényes szókincsük miatt értelmezési nehézségekbe ütköznek. A szövegértés problémája nemcsak az élőbeszéd megértését nehezíti, hanem később olvasás közben is jelentkezik. A hallássérült gyerekek olvasási nehézségei nem olvasástechnikai eredetűek.

Az időben felismert probléma esetében, a szülők sokat segíthetnek hallássérült gyermekük önállóságra nevelésében. De a halló gyermekek szövegértési- és olvasási képességük fejlesztésében is nagy segítséget jelenthet a babajelbeszéd ismerete, a jelelés alkalmazása. Ebben segít a BABAJALBESZÉD ÉS JELNYELVI JÁTSZÓTÉR programunk.

Egyre több gyermek viselkedése az autizmusra vagy az ASPERGER-szindrómára emlékeztet.

Gyakori a szövegértési és olvasási probléma. A mi nézőpontunk szerint, a szülő és gyermek közötti gyakori kapcsolódás a jelelésen alapuló játékok közben, segíti a problémák időbeni felismerését.

Az időben felismert problémára adott időbeni szakszerű reakció felbecsülhetetlen egy család életében. Legyen szó hallásérülésről, autizmusra vagy Asperger-szindrómáról vagy hiperaktivitásról, vagy figyelemzavarról. Esélyegyenlőség megteremtése, az arra való törekvés KÖZÜGY.

TE IS ADJ ESÉLYT MINDENKINEK!

BABAJELBESZÉD TANFOLYAM

E-mail: manotanodaeger@gmail.com
Telefon: +36 20 252 0740